וירוסים במחשב – המאמר השלם

לא משנה עד כמה עולם המחשבים יתקדם, נראה שיש דבר אחד שלא ישתנה – קיומם של וירוסים אשר יכולים להשבית גם את המחשב המתקדם והיקר ביותר. כאשר המחשב שלכם נדבק בווירוס, אין מנוס מלבד פנייה אל טכנאי מקצועי, על מנת שיעזור לכם להיפטר ממנו ואף למנוע את החזרה שלו או של וירוס אחר, באמצעות התקנה של אנטי-וירוס איכותי. המחשב שלכם עושה בעיות ואתם חוששים שמא חדר אליו וירוס כלשהו? קראו את השורות הבאות ופנו מייד אל איש מקצוע שמתמחה בנושא.

 

מהו וירוס במחשב?

וירוס במחשב הינו למעשה תוכנה זדונית שפותחה על מנת לגרום נזק למחשב שלכם, בעיקר לרכיבי התוכנה המותקנים בו. כיום ידוע על יותר מ- 80,000 וירוסים שונים שמסוגלים לגרום לנזקים למחשבים אישיים ושרתים, לרבות מחשבים שמופעלים על ידי מערכות הפעלה דוגמת אנדרואיד ודומיה. אותם וירוסים מוצאים את דרכם אל המחשבים במגוון דרכים, כאשר המשתמש עשוי בתחילה שלא להרגיש שמשהו אינו כשורה. העברה דרך הדואר האלקטרוני, תוכנות לשיתוף קבצים, כרטיסי זיכרון ניידים (disk on key), אתרים מפוקפקים (פורנו, בעיקר) – נחשבות לדרכים השכיחות ביותר.

 

הנזקים של וירוס במחשב הינם מגוונים ביותר וכוללים:

  • האטה משמעותית בפעילות המחשב – וזאת עקב שכפול הווירוס ופעולתו ברקע תוך הכבדה על הזיכרון הפנוי של המערכת.
  • הודעות מטרידות – וירוסים שונים גורמים להצגת הודעות שונות ומשונות על גבי הצג עם קושי רב להתעלם מהן או להעלים אותן. ההודעות עשויות להיות בעלות נוסח משתנה כגון העברת מסרים פוליטיים או הצעה מפתה לרכישת תוכנה כזו או אחרת שתעלים אותן. במקרים רבים התוכנה שאמורה לפתור את הבעיה כלל אינה קיימת והמטרה היא להשיג את מספר כרטיס האשראי שלכם.
  • גרימת בעיות חומרה – נדיר אבל קיים. וירוסים אלו יכולים להרוס את המחשב לגמרי או רכיבי חומרה חשובים בו.
  • ריגול – אלו הם וירוסים מתקדמים ביותר אשר ידועים גם בכינוי "סוסים טרויאנים". הם נועדו לפעול ברקע מבלי שתשימו לב אליהם ולעקוב אחר ההקלדות השונות שלכם, תוך ניסיון להתחקות אחר פרטים חשובים שניתן להפיק מהם מידע או רווח, כגון סיסמאות הדואר האלקטרוני שלכם, חשבונות הרשתות החברתיות שאתם נוהגים להשתמש בהן, חשבונות הבנק שלכם, פרטים שמורים של העסק ועוד.

 

בשורה התחתונה, כאשר המחשב שלכם פועל בצורה שאינה אופיינית לו, עובד באיטיות, מסרב לפתוח אתרים או תוכנות מסויימות או מציג לכם הודעות שלא ברור מדוע הן מופיעות, עליכם ליצור קשר בהקדם עם טכנאי מחשבים  מקצועי שיבדוק אותו.

 

מהן הפעולות הנפוצות של טכנאי כשחודר וירוס למחשב?

הפעולה הראשונה שיבצע טכנאי מקצועי היא אבחון מסודר לשם זיהוי הבעיה, כלומר, בדיקת תקינות של רכיבי החומרה במחשב, בדיקת הזיכרון והתחקות אחר כל תקלה נוספת שציינתם בפניו. לאחר שלב זה מבצע הטכנאי סריקה מלאה ויסודית של כל המערכות הפועלות במחשב וזאת על מנת לזהות את הווירוס או הרוגלה הבעייתיים. את הסריקה הוא מבצע תוך חיבור המחשב שלכם למחשבו האישי, שכולל תוכנות מקצועיות וייעודיות לגילוי וטיפול בווירוסים. במידה ואכן מתגלה וירוס, הטכנאי מבצע ניקוי כללי למחשב תוך אי גרימת נזק למערכת ההפעלה, התוכנות המותקנות במחשב וכמובן החומרה.

 

כאשר הושב המצב לקדמותו, הטכנאי מתקין תוכנת אנטי-וירוס שמתאימה לסוג ודגם המחשב (על מנת שלא ייווצר עומס במהלך העבודה עימו), מטפל בכל ההגדרות הנדרשות למניעת חדירת וירוסים בעתיד, מתקין תוכנת anti-spyware (תוכנות נגד וירוסי ריגול) ומגדיר מחדש את חומת האש של המחשב. בסיום העבודה, מבצע הטכנאי סריקה נוספת על מנת להיות בטוח כי לא נותרו וירוסים ורוגלות במחשב שלכם. למעשה, טכנאי מחשבים מקצועי אמור לסיים את העבודה כאשר המחשב נקי מווירוסים, פועל ביעילות המירבית ומוגן מאותו הרגע והלאה.

 

החשיבות שיש לאנטי וירוס

תוכנת אנטי וירוס הינה האמצעי היעיל ביותר למניעת הדבקה בווירוסים והסרתם אם וכאשר הם בכל זאת מצליחים לחדור למחשב שלכם. למעשה, ללא אנטי וירוס שפועל כל העת ברקע ומבצע סריקה של כל המערכות במחשב, הסיכוי שלכם למנוע הדבקה של המחשב בווירוס כלשהו, שואף לאפס. תוכנת אנטי וירוס תאפשר לכם לשוטט ברחבי הרשת ללא חשש, להשתמש בדואר האלקטרוני שלכם בראש שקט, להתקין כל תוכנה שתרצו ולחבר למחשב כל התקן חיצוני, מבלי שתצטרכו לפחד כל הזמן.

 

אם התוכנה תגלה כי וירוס כלשהו עומד לחדור למחשבכם, היא תעדכן אתכם על כך באופן מיידי, תבודד את הווירוס ותמתין לאישורכם על מנת למחוק אותו לצמיתות. מאחר והתוכנה מתריעה על וירוס פוטנציאלי בזמן אמת, תוכלו לדעת בוודאות מהיכן מקורו ולהימנע מראש מביצוע פעולה דומה בעתיד. זהו אמצעי יעיל ולא יקר שבהחלט עושה את העבודה ואין להשתמש במחשב בלעדיו.

 

יש לכם וירוס במחשב? רז מחשבים הוא הכתובת

המחשב שלכם התחיל לקרטע בזמן האחרון? הוא איטי מהרגיל או מרעיש בצורה מוזרה? הודעות לא ברורות מתחילות לצוץ על המסך ותוכנות לא נכנסות לפעולה? צרו קשר בהקדם עם רז מחשבים, כי בהחלט ייתכן כי הותקפתם על ידי וירוס כלשהו. כבר יותר משני עשורים שאנו מתמחים במתן שירותי מחשוב מלאים לכל סוגי המחשבים ומסוגלים לפתור כל בעיה ביעילות ובמהירות מירבית. היתרון של הזמנת טכנאי מחשבים דרכנו לעומת מעבדות אחרות, הוא בכך שאנו מקפידים לבדוק את המחשב אל מול עיניכם ובנוסף לא גובים כסף עבור הביקור, מה שאמור לספק לכם שקט נפשי רב ושקיפות מלאה באשר לעלות התיקון.

 

מוזמנים לפנות אלינו בדף יצירת הקשר או בטלפונים  0544-332331 ו- 074-70-30-888

 

המאמר נכתב באדיבות אתר טוב תודה.